• +48 12 261 95 00
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja temperatury w aptekach

Bezprzewodowe rejestratory temperatury dla aptek
Właścicieli aptek czekają w 2023 roku spore zmiany. Wszystko z powodu wejścia w życie nowelizacji Rozporządzenia o podstawowych warunkach prowadzenia apteki. Nie wszystkie rejestratory temperatury i wilgotności będą spełniać nowe wymogi wykonywania pomiarów. Jakie nowe obowiązki ustawodawca nakłada na aptekarzy i jak można im sprostać?

Zmiany prawne odnośnie rejestracji temperatury i wilgotności

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r (Dz.U. 2022 poz. 2363) w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki, właściciele aptek zostali zobowiązani do wyposażenia pomieszczeń i urządzeń chłodniczych w urządzenia do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności, a także do wyposażenia urządzeń chłodniczych w urządzenia do monitorowania temperatury. Zakupione rejestratory muszą posiadać świadectwo wzorcowania wydane przez akredytowane laboratorium wzorcujące. Dodatkowym wymogiem jest, aby rejestratory miały system umożliwiający odpowiednio zapis temperatury i wilgotności, a także informujący o przekroczeniu zadanych parametrów 

Powyższy wymóg dotyczy pomieszczeń, w których sporządza się leki recepturowe i apteczne produkty lecznicze homeopatyczne, oraz pomieszczeń i urządzeń chłodniczych, w których przechowuje się: produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, surowce farmaceutyczne i wyroby medyczne.  

Właściciele aptek mają czas do 1 stycznia 2023) na wyposażenie swoich aptek w wymagane rejestratory temperatury i wilgotności. 

Metody pomiaru temperatury i wilgotności

Jednym z wielu obowiązków kierownika apteki było monitorowanie temperatury i wilgotności w pomieszczeniach i w urządzeniach chłodniczych. Do kontroli wystarczały stosunkowo proste termometry i termohigrometry. Najprostszym sposobem było okresowe notowanie temperatury i wilgotności, niemniej taka metoda była dosyć uciążliwa, zwłaszcza, jeżeli aptekę obsługiwał niezbyt liczny personel, zajęty przygotowaniem leków recepturowych i obsługą klienta. Konieczność przerywania rutynowych czynności w celu spisania parametrów z kilku urządzeń wpływała negatywnie na płynność pracy w aptece.  

Po aktualnych zmianach prawnych powyższa procedura nie będzie już możliwa.

Po pierwsze, kontrola w wyżej opisany w sposób odbywała się wyłącznie w godzinach pracy apteki, a nie całodobowo jak jest to wymagane w przypadku kontroli pomieszczeń. Po drugie, zwykły termometr nie zaalarmuje pracownika o nagłej zmianie parametrów, na przykład w wyniku awarii lodówki. Już te dwa aspekty wykluczają zastosowanie najprostszych urządzeń dostępnych na rynku. 

 
Jakie zatem są dostępne opcje? Urządzenie musi mieć funkcję możliwości zaimplementowania progów alarmowych oraz pamięć. Do wyboru mamy zatem termohigrometry cyfrowe z pamięcią wewnętrzną i opcjonalnym alarmem, oraz rejestratory bezprzewodowe z zapisem parametrów w chmurze. Te pierwsze są ekonomicznym rozwiązaniem redukującym konieczność częstego zapisywania wyników. Wystarczy robić to np. raz dziennie. Większość urządzeń tego typu zapamiętuje wartości maksymalne i minimalne. Opcjonalny alarm włączy odpowiednią sygnalizację po przekroczeniu zadanych progów.  
Bezprzewodowy pomiar temperatury i wilgotności

Chmura JRI

Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem są rejestratory bezprzewodowe LoRa z zapisem parametrów w chmurze JRI. Jest to opcja droższa od prostych termohigrometrów cyfrowych, jednakże redukuje do minimum zaangażowanie personelu do kontroli urządzeń. Dane z wielu punktów pomiarowych są przesyłane do chmury bądź na lokalny serwer. Dzięki temu personel apteki nie musi pamiętać o regularnym sczytywaniu parametrów Jego zadanie ogranicza się do reakcji na alarm w przypadku przekroczenia zadanych parametrów. Systemy rejestracji JRI mają różne opcje jeśli chodzi o powiadamianie użytkownika może to być alarm wizualny, akustyczny, e-mail bądź wiadomość SMS. Rejestratory oparte o zapis danych w chmurze sprawdzą się zwłaszcza w przypadku dużych sieci aptek.
 
Kierownik każdej apteki może kontrolować własny zetaw punktów pomiarowych, zaś zarząd może mieć wgląd do danych pomiarowych i alarmów ze wszystkich aptek.
Profesjonalne rejestratory temperatury
Rejestratory temperatury bezprzewodowe

Rejestratory LoRa JRI

Rejestratory bezprzewodowe LoRa są znakomitym rozwiązaniem obecnych wymogów kontroli temperatury i wilgotności. Dostępne są zarówno rejestratory obsługujące sondy analogowe jak i cyfrowe. W zależności od wybranego modelu, urządzenia te funkcjonują w oparciu o sondy wbudowane lub zewnętrzne (wpinane bezpośredmio do korpusu lub na kablu). Te ostatnie są idealne do pomiarów temperatury np. w chłodziarkach. Obudowa rejestratorów LoRa kryje w sobie miłą niespodziankę pod postacią mocnego magnesu. W większości przypadków jest to najszybsza i namniej inwazyjna oraz najprostsza metoda montażu rejestratora.

W przypadku monitorowania pomieszczeń, rejestrowana temperatura jest zwykle temperaturą otoczenia, w związku z czym nie ma potrzeby stosowania urządzenia szerokozakresowego. Odpowiednim modelem będzie zatem LoRa Spy T1 / TH1, z zakresem pomiarowym temperatury od -40°C do +80°C i  wilgotności od 0%RH do 100%RH. Ten sam model, wyposażony w sondę zewnetrzną na kablu, polecamy do pomiarów w urządzeniach chłodniczych. Dodatkowo, zgodnie z obecnymi wymaganiami, rejestratory LoRa mają wbudowaną funkcję sygnalizacji stanów alarmowych. Oczywiście mogą wykonywać i zapisywać pomiary z praktycznie dowolną częstliwością.
JRI może dostarczyć rejestratory LoRa ze świadectwem wzorcowania, można je również wzorcować w Polsce.

Conbest, jako wyłączny dystybutor produktów JRI, oferuje pakiet usług metrologicznych, w tym okresowe sprawdzenia urządzeń z wpisem do paszportów technicznych i serwis systemów JRI.
MySirius oprogramowanie do rejestracji temperatury serwer

Wszystko w jednym miejscu

Główną zaletą systemów bezprzewodowej rejestracji temperatury JRI jest możliwość zalogowania się i uruchomienia programu na dowolnym komputerze wyposażonym w przeglądarkę internetową. Na stacjach roboczych nie jest wymagana instalacja dodatkowego oprogramowania, dzięki czemu zarządzanie komputerami jest bardzo proste. 

Oprogramowanie zarządzające chmurą można zainstalować na serwerze lokalnym, niemniej najwygodniejszą opcją jest skorzytstanie z gotowej usługi chmurowej JRI.

Wybierając chmurę JRI oszczędzamy na zakupie i utrzymaniu serwera, aktualizacji systemu i oprogramowania oraz konieczności zabezpieczenia zasilania komputera przez UPS. W zależności od wybranej wersji, chmura może obsłużyć od 10 do 1000 punktów pomiarowych. Wystarczy połączenie z internetem. Jeżeli nie ma stałego łącza internetowego, wystarczy wykupienie karty SIM z pakietem transmisji danych 4G. System staje się wtedy całkowicie niezależny od lokalnej sieci komputerowej.
Dostęp do danych składowanych w chmurze możliwy jest również z urządzeń mobilnych. Wszystko w bezpiecznej, szyfrowanej transmisji danych, po odpowiedniej autoryzacji użytkownika.

Oferta specjalna
przetestuj zanim kupisz

Dla firm i instytucji oferujemy możliwość bezpłatnej prezentacji i testów bezprzewodowego systemu rejestracji JRI online lub w siedzibie Klienta. Nasi inżynierowie sprzedaży są do Państwa dyspozycji. Kameralna, sympatyczna atmosfera to dodatkowy bonus :) Napisz lub zadzwoń: 12 261 95 00.

Zapraszamy!

 

Wypełnij wymagane pola
Wypełnij wymagane pola
Wypełnij wymagane pola
Wypełnij wymagane pola
Wypełnij wymagane pola

Skontaktuj się z nami


© Conbest 2024. All Rights Reserved. Powered by Conbest